History of the club


Order of Merit
Awards
Grading Council


1979
Chris Hoath began training with Japan Karate-do Shobukan (Australia Branch) Chief Instructor Sensei Kyoshin Kayo at W.A.I.T. dojo (now known as Curtin University) - he progressed to 6th kyu.

1984
Commenced the 5 month course at the WA Police Academy and soon after met Rick Weskin and Steve Brown who were training with Bill Nyssen, learning Shotokan karate at Bushido Martial Arts.

1986
June - Chris commenced training with Sensei Bill Nyssen (Nidan) of Bushido Martial Arts (Shotokan).

1990
In January, as a Shodan, Chris opened his first karate dojo with Bushido Martial Arts. The club was located in a child care centre in Ballajura, and later moved to a hall in Lansdale.

1992
In September (because of work), Chris and Judy Hoath move to Mandurah and Chris begins training with Peter Wilkinson (Nidan) and soon join as a full member of Shotokan Karate International Australia (SKIA). Judy also commences training after 8 years of watching.
27 October, Coastal Shotokan opens its 1st dojo at Rockingham Senior High School Gymnasium with SKIA. Foundation members included Chris Hoath, Judy Hoath, Keith Blair, Bill Hird, Authur Walsh, Anthony Double, Wade Barry, Denham Carlyon and Andrew Border. (Chris, Judy and Denham are the surviving foundation members)

1995
Judy opens Coastal Shotokan dojo at Safety Bay Senior High School, specializing in junior karateka. This is the same year Judy earned her Shodan in Gladstone Queensland before Kanazawa Kancho.

2001
23 January 2001 the CSKA Rockingham senior class moved to Secret Harbour Community Centre in Oasis Drive.

2003
3 June both the senior dojo of Secret Harbour and the junior dojo of Safety Bay moved to Icon Fitness Centre, Sunlight Drive Port Kennedy. This move was largely unsuccessful and was a search for a more suitable and permanent location.

2004
January the club moved to the studios of Dance 4 Theatre Arts (also in Sunlight Drive Port Kennedy). Here the club has access to two studios that accommodate both junior and senior classes. At the same time CSKA went independent, resigning from SKIA and is now controlled by Chief Instructor and founder Chris Hoath.
December also saw the promotion of the first Dan grades as an independent organisation, awarded by the Chief Instructor. Successful were Judy Hoath and Candice Schmied to Sandan and Kyle Hoath to Nidan - a great moment in our history.

2005
October, CSKA is offered Associate membership with the Australian Karate Federation (AKF), WA Branch.
17 October, Judy celebrates 10 years as a dojo Instructor with CSKA
11 December, Chris awarded Godan grade at CSKA Port Kennedy
15 December, Dan Gradings promote 3 to Sandan (Walter Hurni, Mike Betteridge and Paul Buck) and 2 to Shodan (Kirsty Hoath and Danielle Standley)

2006
January, the club moves to the Betty Bentley Dance Studio, Stockton and Helmshore Streets in Port Kennedy. This is a top class clean facility with two studios that accommodate both junior and senior classes.
In May, we move the dojo back to Secret Harbour Community Centre in Oasis Drive.  This has always been the best facility and the change was essential due to the very slippery conditions at Port Kennedy.

2007
Mid January the first Summer Course (3 weeks) for individual training and Bo.
In May Kyle Hoath was elevated to Instructor status (Sensei) and Mike Betteridge, Kirsty Hoath and Daniel Standley recognised as Senior students (Senpai).
October the Club celebrates 15 years
12 December, Judy achieves Yondan (4th Dan) and Kyle achieves Sandan (3rd Dan)

2008
Train with SKIA's Suzuki Sensei at Carine dojo.  CSKA members attending included: Chris, Kyle, Walter Hurni, Mike Betteridge, Brett and Danni Standley, Mike Constable, Andrew and Kent Rogers, Toni Walker, Craig and his 2 boys
10 December, Chris awarded 6th dan grade by CSKA Grading Council

2009
July saw the 1st Junior Black Belt grades awarded to Brett Standley and Toni Walker (see the picture gallery)
December, Walter Hurni promoted to 6th Dan

2011
05 December, Chris awarded 7th Dan grade by CSKA Grading Council
07 December, John and Jane Hackett visit CSKA and conduct self defense session.

2012
01 August, Denham Carlyon awarded Nidan by the grading council
24 September, Denham Carlyon awarded 
Sandan (3rd Dan) by the grading council
10 December, Maryn and Janine awarded Shodan (1st Dan)

2013
01 July, Cedric 
awarded Sandan (3rd Dan) by the grading council
01 July, Lauren takes leave from the dojo to concentrate on becoming a mother (daughter due in August).  Class 4 of the juniors closes.
September - Paul, Denham and Cedric recognised as Instructors (Sensei's)
18 December, Maryn and Rilana awarded Nidan (2nd Dan), Judy promoted to 6th Dan by CSKA Grading Council

2014
April, Judy retires
after 19 years as a CSKA instructor.
13 October, Denham Carlyon and Cedric Dugouchet recognised as senior instructors and given the title Renshi

2015
19 April, Rilana
recognised as Senior Student (Senpai) and invited to CSKA Grading Council.
17 June, Art, Heather and Louie awarded Shodan (1st Dan). Kathryn promoted to Nidan (2nd Dan).
09 December, Joel awarded
Shodan (1st Dan). Sensei Denham promoted to Yondan (4th Dan).

2016
29 June, Bob and Michael awarded
Shodan (1st Dan).
05 Dec, Joel and Carl awarded Nidan. Rilana promoted to the rank of Instructor (Tashi). Carl and Joel recognised as Senior Students (Senpai) and invited to the grading council.
07 Dec, Trish, Matt, Nathan and Xanthe awarded Shodan (1st Dan).

2017
28 Aug, Sensei Rilana and Brett awarded Sandan (3rd Dan). Mike promoted to Rokudan (6th Dan)
20 Sep, Sensei Cedric promoted to Yondan (4th Dan). Mike promoted to the rank of Instructor (Tashi)
11 Dec, Jo and Kevin 
awarded Shodan (1st Dan).


Facts and Figures

Since 1992, Coastal Shotokan Karate Australia (as at 11/12/2017):

    * has instructed 422 students
    * has promoted 95 Dan (black belt) grades to 55 karateka (students)
    * developed numerous State Champions
    * represented at State and National Championships

Kihaku Award

The Kihaku Award celebrates the most outstanding student of the calendar year - one who displays the spirit and soul of karate.
Senior Awards
2004 Kevin George
2005 Danielle Standley
2006 Andrew Rogers
2007 Kent Rogers
2008 Mel Walker
2009 Cedric Dugouchet
2010 Maryn Kanara
2011 Chris Thompson
2012 Robert Pollard
2013 Trish Murphy
Liz Rees
2014 Joel Verdon
2015 Nathan Liadow
2016 Oscar Wood
2017 Yudi Lin
 
Junior Awards
2004 Milan Nikolic
2005 Nick George
2006 Toni Walker
2007 Brett Standley
2008 Joshua Hagger
2009 Joshua Hagger
2010 Kathryn Rees
2011 Kathryn Rees
2012 Xanthe Carlyon
2013 Rachael Hagger
2014 Jordan Wegwermer
2015 Jolie Carlyon
2016 Jolie Carlyon.   Runner Up: Finley Ryan
2017 Finley Ryan
Jake Sturgess

Term Champion

The Term Champion is a junior award presented to the student who is most improved in any area of karate - as judged by the instructors.
2012 Term 2 Filipe da Trindale Louie Kendrick
2012 Term 3 Ryan Southen Rachael Hagger
Lori Wilkinson
2012 Term 4 Ethan Curtis
Belinda Ramsey
Matthew Murphy
2013 Term 1 Jordan Wegwermer Louie Kendrick
2013 Term 2 Belinda Ramsay
2013 Term 3 Rachael Hagger Dannielle Field
2013 Term 4 Xanthe Carlyon
2014 Term 4 Reuben Liadow Jolie Carlyon
 
Grading Council

The councils core function is to evaluate and award gradings to members according to their achievements and commitment to the art of karate. These awards will take into consideration the members age and physical/mental abilities.

Members:
The Council will consist of the Chief Instructor, Senior Instructors, Instructors and Senior Students as appointed by the Chief Instructor.

Definitions:

Titles:
Chief Instructor - Kyoshi (Expert Instructor)
Senior Instructor - Renshi (Polished Expert)
Instructor - Tashi (Expert)

 
Current Grading Council members:
Denham Carlyon (Renshi) Senior Instructor December 2012
Cedric Dugouchet (Renshi) Senior Instructor August 2010
Rilana Ostheim (Tashi) Instructor April 2015
Mike Betteridge (Tashi) Instructor September 2017
Joel Verdon (Senpai) Senior Student December 2016
 
Order of Merit

List of current graded karateka and their rank

 
First Name Last Name Rank Member
Michael Betteridge 6th Dan
Denham Carlyon 4th Dan 0003
Cedric Dugouchet 4th Dan 0098
Rilana Ostheim 3rd Dan 0096
Brett Standley 3rd Dan
Joel Verdon 2nd Dan 0163
Arthur Hartshorn 1st Dan 0172
Robert Pollard 1st Dan 0162
Matthew Murphy 1st Dan 0143
Trish Murphy 1st Dan 0177
Xanthe Carlyon 1st Dan 0152
Nathan Liadow 1st Dan 0111
Jo Ryan 1st Dan 0210
Kevin Aslett 1st Dan 0186
Terry Wegwermer 1st Kyu 0176
Jane Sturgess 1st kyu 0215
Lyndon Carter 3rd kyu 0184
Jolie Carlyon 3rd kyu 0194
Yudi Lin 3rd Kyu 0216
Tim Allard 5th Kyu 0217
Matthew Allard 5th Kyu 0218
Finley Ryan 7th Kyu 0211
Jake Sturgess 7th Kyu 0214
Kim Wilkinson 9th Kyu 0219
Les Simmons 9th Kyu 0220